كرمان و تهران پاييز نگران‌كننده‌اي پيش رو دارند

 • قائم مقام وزير نيرو گفت: شهرهاي كرمان، اصفهان، تهران و 12 كلان‌شهر ديگر كشور در معرض ناپايداري منابع آبي قرار دارند اما در ميان آنها بيشتر نگران وضعيت تهران و كرمان هستيم.

  محمودي قائم مقام وزير نيرو در نشست خبري امروزش در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبني بر فرو نشست دشت‌هاي تهران گفت: طبق گزارشات زمين‌شناسي دشت‌هاي تهران داراي نشست هستند اما من به طور دقيق از ميزان نشست زمين اطلاع ندارم.

  وي افزود: در حال حاضر از 609 دشت نزديك به 300 دشت ممنوعه اعلام شده‌اند و بايد در خصوص دشت‌هاي ديگر ميزان برداشت آب كنترل شود.

  محمودي تصريح كرد: در خصوص كنترل ميزان برداشت آب بايد با نصب كنتورهاي هوشمند بر روي چاه‌ها ميزان برداشت آب مديريت شود.

  قائم مقام وزير نيرو درباره تغيير تعرفه‌هاي آب در سال آينده گفت: واقعيت اين است كه تعرفه آب در كشور واقعي نيست اما نمي‌توان به طور جهشي نيز اين تعرفه‌ها را افزايش داد.
   
  وي با بيان اينكه تعرفه‌ها بايد به قيمت واقعي نزديك شوند گفت: اين امر موجب بازدارندگي در مصرف مي‌شود.

  محمودي تصريح كرد: طبق آنچه كه در قانون مشخص شده است، تعرفه‌ها بايد به قيمت تمام شده نزديك شود و در اين حالت نيازي به قطع و جريمه مشتركان پرمصرف وجود ندارد.

  كرمان و تهران پاييز نگران كننده‌اي پيش رو دارند

  قائم مقام وزير نيرو در ادامه با اشاره به وضعيت ناپايدار برخي شهرهاي كشور گفت: شهرهاي كرمان، اصفهان، تهران و 12 كلان‌شهر ديگر كشور در معرض ناپايداري منابع آبي قرار دارند اما در ميان آنها بيشتر نگران وضعيت تهران و كرمان هستيم.

  آب و برق مسكن مهر بدون اعتبار انجام نمي‌شود

  محمودي در ادامه با اشاره به مسكن مهر گفت: جلسه سه جانبه‌اي در حضور معاون اول و با حضور نمايندگان وزارت راه و شهرسازي، وزارت نيرو و معاونت راهبردي رياست جمهوري به منظور بررسي نارسايي هاي تأمين آب و برق واحدهاي مسكن مهر تشكيل شد.

  وي ادامه داد: اين كميته جدولي بر اساس ميزان واحدهاي مسكن مهري كه داراي آب و برق نيستند و اعتبار مورد نياز استخراج و مشخص شد كه 1000 ميليارد تومان اعتبار براي پروژه‌هاي نيمه تمام مسكن مهر بايد اختصاص يابد كه هنوز اين ميزان اعتبار اختصاص نيافته است.

  قائم مقام وزير نيرو با اشاره به اينكه در اكثر شهرها واحدهاي مسكن مهر نيمه تمام هستند افزود: منابع مالي وضعيت آب و برق مسكن مهر را تعيين مي كند، بنابراين ما نيازمند تأمين منابع مالي يا از محل عمومي هستيم و يا بايد متقاضيان مسكن مهر و مسئولان وزارت راه و شهرسازي به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنند كه منابع مالي از سوي خود مردم تأمين شود.

  محمودي رفع مشكل مسكن مهر را اختصاص منابع مالي عنوان كرد و ادامه داد: اگر اين اعتبارات اختصاص نيابد، قطعا تأمين آب و برق ‌ واحدهايي كه هنوز كار زيادي دارند با سختي مواجه خواهد شد.

  جريمه مشتركين پرمصرف در كش و قوس دولت

  قائم مقام وزير نيرو همچنين درباره آخرين وضعيت قانوني شدن قطع آب مشتركان پر مصرف نيز گفت: در حال حاضر چون قانوني براي قطع آب شرب وجود ندارد در برخي موارد مصارف آب غيرضروري ديده مي‌شود، بنابراين بايد حالت‌هاي بازدارنده براي جلوگيري از مصارف آب ديده شود.

  محمودي ادامه داد: اين موارد در كميسيون امور زيربنايي دولت مطرح و بررسي‌ها انجام شد به طوري كه در حال حاضر پيشنهادهاي ما به كميته اصلي امور زيربنايي دولت ارجاع و اصلاحاتي روي آن اعمال شده است، اما هنوز اين اصلاحات به دست ما نرسيده و از جزئيات آن بي‌خبر هستيم.

  محمودي با بيان اينكه اين اصلاحات در كميسيون زيربنايي دولت قطعا به نفع مشتركاني است كه الگوي مصرف آب را رعايت مي‌كنند افزود: اما براي مشتركاني كه مصارف آنها بيش از الگوي مصرف است، به صورت پله‌اي جريمه‌هايي در نظر گرفته شده است.

  وي تصريح كرد: اگر اين جرايم باعث نشود مصرف آب مشتركان پرمصرف كاهش يابد، آن موقع اقدام به قطع آب مشتركان پرمصرف خواهيم كرد.

  تهران شرايط باروري ابرها را ندارد

  محمودي درباره باروري ابرها نيز گفت: باروري ابرها تابع شرايط ويژه اي است و به ميزان رطوبت ابرها بستگي دارد.

  وي تصريح كرد: مطالعات نشان مي دهد كه در شرايط موجود تهران قابليت باروري ابرها را ندارد.


  ايران رئيس اجلاس جهاني آبياري و زهكشي

  قائم مقام وزير با بيان اينكه پس از ۶۴ سال از آغاز فعاليت اجلاس جهاني آبياري و زهكشي، ايران براي اولين بار به عنوان رئيس اين اجلاس جهاني برگزيده شد، ادامه داد: ايران با مصوبه مجلس شوراي اسلامي به عضويت اين اجلاس جهاني درآمده و جايگاه قانوني دارد.

  وي تصريح كرد: مدت رياست ايران بر اين اجلاس جهاني 3 سال است.

  در ادامه اين نشست اسداللهي، مديركل دفتر برنامه ريزي كلان آب و آبفاي وزارت نيرو گفت: ايران از نظر اراضي آبي پنجمين كشور دنيا با 8.99 ميليون هكتار اراضي آبي است و 92 درصد توليدات كشاورزي به اين موضوع وابسته است اما به صورت كلي بالغ بر بيش از 14 ميليون هكتار اراضي كشاورزي در كشور وجود دارد.

  وي ادامه داد: رياست ايران بر اجلاس جهاني آبياري و زهكشي بسيار حائز اهميت است.

  در ادامه سعيد نيريزي، رئيس كميسيون بين المللي آبياري و زهكشي با اشاره به اينكه هدف از ايجاد اين كميسيون كنترل سيلاب و بهبود وضعيت آبياري است، گفت: اين كميسيون در 80 كشور دنيا فعاليت دارد و بيش از 65 سال از تاسيس آن مي‌گذرد كه ايران بالاي 50 سال است كه به عضويت آن درآمده است.

  نيريزي تاكيد كرد: 70 درصد منابع آب در دنيا توسط بخش كشاورزي مصرف مي‌شود و اين ميزان در ايران 90 درصد است.

  وي گفت: بهره وري آب در بخش كشاورزي ايران پايين است.