کنتور هوشمند برای 10 هزار حلقه چاه در استان کرمان نصب می‌شود

 • به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد کامیاب شنبه شب در شورای آب استان کرمان هدف از برگزاری شورای آب را حفاظت از منابع آبی استان دانست و افزود: تاکنون دو هزار و 400 نفر ساعت کار توسط این شورا انجام شده است.

  کامیاب از برداشت سالیانه شش هزار میلیون متر مکعب آب در این استان خبر داد و اذعان داشت: بیشترین حجم آب در بخش کشاورزی استفاده می‌شود به گونه‌ای که 95 درصد آب استان به این حوزه اختصاص پیدا می‌کند.

  این مسئول با اشاره به لزوم تجهیز مزارع به سیستم‌های آبیاری تحت فشار ابراز داشت: چنانچه این امر محقق شود 850 میلیون مترمکعب صرفه در زمینه مصرف آب صورت می‌گیرد.

  معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: پیش بینی شده است که کنتور هوشمند برای 10 هزار حلقه چاه در استان کرمان نصب شود.

  وی با اشاره به اینکه 20 شهر و 514 روستا در کرمان با بحران آب مواجه هستند، ادامه داد: برداشت آب در استان کرمان 112 درصد و چندین برابر حد مجاز است که این امر می تواند در تخریب سفره های آب زیرزمینی، کاهش کیفیت آب و نشست زمین تاثیرگذار باشد.

  معاون عمرانی استاندار کرمان همچنین اذعان داشت: وضعیت آب در این استان به گونه ای بود که طی تابستان جاری آب شهر کرمان نیز ممکن بود جیره بندی شود.

  این مسئول با اشاره به خشکالی های 17 ساله استان کرمان افزود: این مساله در بروز بحران کم آبی بسیار تاثیرگذار بوده است.

  متوسط بارندگی در کرمان 129 میلی متر است

  معاون عمرانی استاندار کرمان متوسط بارندگی دنیا را 780 میلی متر عنوان و تصریح کرد: این در حالی است که متوسط بارندگی در ایران و کرمان به ترتیب 250 و 129 میلی متر است.

  وی ادامه داد: در شورای آب استان کرمان 17 بند راه های صرفه جویی به تصویب رسید که 12 مصوبه در خصوص صرفه جویی در زمینه کشاروزی، چهار مصوبه در زمینه صرفه جویی آب شرب و یک بند نیز مربوط انتقال آب حوزه به استان کرمان است.

  این مسئول بر لزوم اجرایی شدن مصوبات شورای آب استان کرمان تاکید و تصریح کرد: این امر منجر به تدوین سند توسعه آب کرمان می شود که البته لازمه اجرایی شدن مصوبات همکاری کشاورزان است.

  وی یاداور شد: جایگزینی گیاهان پربازده با نیاز آبی کم به جای گیاهان کم بازده با نیاز آبی زیاد، خاموش کردن موتورپمپ ها در برخی فصول و استفاده از سیستم های آبیاری مکانیزه از جمله مصوبات شورای آب است.

  معاون عمرانی استاندار کرمان یکی از تبعات بحران آب را حاشیه نشینی دانست و افزود: این مسئله می تواند آثار اجتماعی و سیاسی در منطقه به همراه داشته باشد.