نصب ۱۴۰۰ کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی قزوین

 • به گزارش فارس از قزوین، حمید قزوینی در سومین جلسه اتاق فکر آب استان قزوین که یکشنبه‌شب در آب منطقه‌ای قزوین برگزار شد، اظهار کرد: از مجموع منابع آبی استان ۲۴ درصد منابع آب سطحی و ۷۶ درصد نیز منابع آب زیرزمینی است.
  وی افزود: ۹۱ درصد آب استان قزوین در بخش کشاورزی، ۵ درصد برای شرب و ۴ درصد نیز در بخش صنعت و خدمات صرف می‌شود.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین اضافه کرد: در ۵۰ سال اخیر میانگین بارش در استان قزوین تقریبا تغییری نکرده است اما نوسانات بارندگی وجود داشته که نشان‌دهنده تغییرات اقلیمی است.
  قزوینی با اشاره به دلایل اصلی آورد رودخانه‌های استان ادامه داد: دلایل اصلی آورد رودخانه‌های استان توسعه اراضی کشاورزی در بالادست و برداشت بی‌رویه آب در حوضه‌های آبریز است.
  وی عنوان کرد: آبخوان دشت قزوین بزرگترین منبع تأمین آب کشاورزی، شرب و صنعت در استان به شمار می‌رود و به دلیل نزدیک بودن قزوین به پایتخت با مشکلاتی در زمینه تأمین آب روبرو هستیم.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین تصریح کرد: افزایش جمعیت در محدوده دشت قزوین، بالا رفتن ارزش افزوده محصولات کشاورزی و سودآور شدن کشاورزی، وجود اراضی کشاورزی مستعد در دشت قزوین، عدم هماهنگی و همکاری برخی از دستگاه‌های اجرایی در اجرای احکام انسداد چاه‌های غیرمجاز، عدم مشارکت بخش خصوصی برای تأمین آب شرب از جمله مشکلات پیش‌روی تأمین آب شرب است.
  قزوینی گفت: متوسط افت سطح منابع آب زیرزمینی در دشت قزوین از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۹۲ حدود ۳۱ درصد است که این افت زیاد ناشی از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی در ۵۰ سال اخیر است.
  وی با اشاره به این‌که کل برداشت آب از منابع آبی استان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است، بیان کرد: یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون مترمکعب میزان برداشت چاه‌های مجاز، ۵۶۱ میلیون مترمکعب میزان برداشت چاه‌های غیرمجاز و ۲۰۰ میلیون مترمکعب میزان برداشت از چشمه و قنات در سطح استان است.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین اظهار کرد: خساراتی که افت بیش از حد سطح منابع آب زیرزمینی استان ایجاد می‌کند غیرقابل جبران است.
  قزوینی با اشاره به مشکلات عمده منابع آب استان افزود: برداشت بی‌رویه منابع آب‌های زیرزمینی در دوره ۳۰ساله اخیر، کمبود اعتبارات مصوبه طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، کشت محصولات پرمصرف وعدم توجه به مفهوم آب مجازی موجب اتلاف منابع آب شده است.
  وی اضافه کرد: بخشی‌نگری و عدم هماهنگی و همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی در اجرای احکام انسداد چاه‌های غیرمجاز و وضع برخی قوانین در طول ۳۰ سال گذشته مانند قانون صدور پروانه برای چاه‌های تبصره ماده ۳ قانون نیز مشکلاتی را برای منابع آبی استان ایجاد کرده است.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به راهکارهای مورد نیاز برای رفع این مشکلات ادامه داد: اجرای قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه بهره‌برداری و صرفه‌جویی در مصرف آب این چاه‌ها ۲۴۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در منابع آبی در طول سال را به دنبال دارد.
  قزوینی خاطرنشان کرد: کنترل اضافه برداشت چاه‌های دارای اضافه برداشت و نصب کنتورهای هوشمند ۱۱۰ میلیون مترمکعب و کاهش مصرف کشاورزی با اعمال روش‌های مدیریتی و اشاعه روش‌های آبیاری مدرن نیز ۱۹۰ میلیون مترمکعب در صورت ۱۰ درصد صرفه‌جویی و ۳۸۰ میلیون مترمکعب در صورت ۲۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب استان می‌شود.
  وی اظهار کرد: با اعمال این روش‌ها در مجموع در طول سال ۵۹۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب و در صورت ۲۰ درصد صرفه‌جویی در بخش کشاورزی نیز ۷۸۰ میلیون مترمکعب صرف‌جویی در مصرف آب داریم.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به راهکارهای افزایش راندمان آبیاری عنوان کرد: توسعه و اصلاح شبکه‌های آبیاری نوین، جایگزین کردن الگوی کشت صنعتی بر نیاز آبی، استفاده از واریته‌ها و انواع محصولات مقاوم در برابر خشکی، توسعه فناوری مهندسی ژنتیک به منظور تولید واریته‌های جدید با کارایی مصرف آب بیشتر و توسعه کشت گلخانه‌ای از جمله راهکارهای افزایش راندمان آبیاری است.
  قزوینی یادآور شد: استفاده مجدد از آب و استفاده از آب‌های شور خروجی دشت قزوین و عدم تخصیص آب سطحی و زیرزمینی به اراضی دارای چاه از دیگر راهکارهای افزایش راندمان آبیاری به شمار می‌رود.