صرفه جویی بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب آب در همدان

 •  به گزارش پایگاه خبری جهاد پرس، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان خبر داد: با مسدود کردن ۶۵ حلقه چاه غیر مجاز، بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی شده است.
  به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران همدان؛ دومین نشست هم اندیشی با موضوع بحران آب با نظام صنف کشاورزی و کمیسیون کشاورز استان با معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان برگزار شد.
  منصور ستوده گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۵حلقه چاه غیر مجاز که حکم قضایی آنها صادر شده بود، مسدود شد که بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب در مصرف آب زیر زمینی صرفه جویی شده است.
  وی افزود: نصب کنتور بر روی چاهها الزامی است و تاکنون بیش از ۸۰۳ حلقه چاه برقی دارای پروانه بهره برداری، مجهز به کنتور هوشمند آب و برق شده است.
  ستوده خاطر نشان کرد: با نصب کنتور های هوشمند آب و برق، کنترل بر روی چاه ها دقیق تر می شود و میزان برداشت آب از منابع زیر زمینی دائماً رصد می شود.
  وی تاکید کرد : در صورتی که کشاورزان سریعتر نسبت به نصب کنتور های هوشمند آب و برق بر روی چاه ها اقدام کند و الگوی مصرف را رعایت نمایند در اولویت دریافت نهادها قرار خواهند گرفت.
  معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان گقت: فرهنگ مصرف آب در کشور مخصوصا در بخش کشاورزی باید تغییر کند، چرا که نسل آینده هم از این آب سهم دارند.
  ستوده تاکید کرد: پیگیری می کنیم که تسهیلات برای نصب کنتورهای هوشمند آب و برق در قالب تسهیلات آبیاری تحت فشار و برقی کردن چاه ها در نظر گرفته شود.
  وی یاد آور شد: هر سال حدود ۲۸ هزار هکتار از اراضی استان همدان به کشت سیب زمینی اختصاص داده شده می شود، اگر الگوی کشت در این میزان از اراضی تغییر کند صرفه جویی قابل ملاحضه ای بعمل می آید.
  وی نوبت آبیاری کشت بهاره سیب زمینی را از کشت پاییزه بسیار کمتر دانست و افزود: با مدیریت مصرف و تشویق کشاورزان نسبت به کشت بهاره، تا بیش ازهشت نوبت آبیاری کاهش پیدا می کند