لزوم مديريت در مصرف آب كردستان/ بحران كمبود آب در قروه و دهگلان جدي است

 • سنندج – خبرگزاري مهر: معاون هماهنگي امور عمراني استاندار كردستان خواستار مديريت در مصرف آب در اين استان شد و افزود: با توجه به كاهش بارندگي ها و افزايش مصرف انتظار مي رود مديريت مصرف آب در اين استان به شكل بهتري بهينه شود.
  به گزارش خبرنگار مهر، امير قادري صبح امروز در جلسه بررسي وضعيت آب كشاورزي و آشاميدني شهرستان قروه اظهار داشت: متاسفانه بحت كمبود آب در كردستان جدي است و به همين دليل بايد در اين راستا مديريت مصرف در استان به عنوان يك اصل مهم در دستور كار قرار گيرد.

  وي ادامه داد: در چند سال اخیر با توجه به کاهش چشم گیر بارش و نزولات آسمانی شاهد کمبودهایی در زمینه تامین آب شرب مصرفی و بخش کشاورزی در برخی مناطق شهری و روستایی در شهرستان های تابعه استان از جمله در قروه و دهگلان هستیم که باید با اتخاذ مدیریت واحد و منسجم درمورد این وضعیت چاره اندیشی کرد.

  معاون هماهنگي استاندار كردستان با اشاره به لزوم صرفه جويي در مصرف آب شرب و كشاورزي در استان كردستان عنوان كرد: نصب کنتورهای هوشمند مصرف در بخش کشاورزی اقدامی مناسب جهت بهینه سازی مصرف منابع آبی به شمار مي رود و به همين دليل دستگاه هاي مسئول بايد در اين زمينه نسبت به اجرايي كردن وظايف خود تلاش كنند.

  وي با تاكيد بر لزوم تشکیل مستمر جلسات حفاظت از منابع آبی با حضور فرمانداران تابعه استان، بيان كرد: باید با دور اندیشی و آینده نگری نسبت به وضعیت کنونی منابع آبی در مناطق شهری و روستایی استان چاره اندیشی شود و در كنار اين مهم بايد با اطلاع رسانی به مردم زمینه تشویق و ترغیب آنها برای کاهش میزان مصرف را فراهم کرد تا از بروز هرگونه معضل کمبود آب جلوگیری کرد.

  قادری خواستار اجرای طرح جامع و بلند مدت تامین آب مورد نیاز استان با همکاری دستگاه های اجرایی در کردستان شد و يادآور شد: در كنار اين مهم تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای مدیریت و ساماندهی منابع آبی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

  وي با اشاره به لزوم اعمال نظارت هاي بهتر بر روند بهره برداري از منابع آبي كردستان در حوزه كشاورزي اظهار داشت: هرگونه حفر چاه در مناطق بحرانی منابع آبی در استان باید با هماهنگی دستگاه های اجرایی و متولی در این بخش صورت گیرد و باید با افراد خاطی که اقدام به حفر چاه غیر مجاز کنند با هماهنگی مراجع قضایی برخورد قاطعانه صورت گیرد.

  معاون هماهنگي امور عمراني استاندار كردستان گفت: دستگاه های متولی تامین آب در استان باید با رایزنی با وزارتخانه های مربوطه نسبت به جذب اعتبارات جهشی و مورد نیاز طرح های آبرسانی در سطح استان اقدام کنند.

  قادری از مردم استان کردستان خواست تا با درک شرایط کنونی و بحران منابع آبی با رعایت الگوهای مصرف دستگاه های اجرایی را برای مدیریت صحیح این منابع یاری برسانند.

  وي در پایان گفت: نبود نقشه جامع از چگونگی نحوه  توزیع شبکه آبرسانی به ویژه در بحث آبرسانی مناطق مسکونی و شهری موجب وارد آمدن خسارت فراوانی در زمینه نگهداری این شبکه ها شده که باید با ایجاد بانک اطلاعاتی در این زمینه طبق نقش های موجود در اسرع وقت نقاط آسیب دیده شناسایی شده و با تعمیر به موقع  این نقاط از هدر رفت مقادیر فراوانی منابع آبی جلوگیری کرد.